انواع مبدل های حرارتی کدام هستند؟

این مبدلها بر اساس تعداد پاس پوسته و لوله انواع متفاوتی دارند و مهم ترین نوع آن دارای یک پاس لوله و یک پاس پوسته می باشد. ​Th᠎is c ontent w as c᠎reated by GSA​ Conte nt Gen᠎erat or Demover​si on!

نمایندگی مبدل حرارتی دانفوس

کمپانی Danfoss امروزه یکی از بزرگترین کمپانی های تولید کنندۀ انواع محصولات تبریدی است. اتصالات ورودی و خروجی مبدل حرارتی صفحه ای آلفالاوال مدل آلفاچیل از یک سمت آن است تا لوله کشی در سیستم های تبریدی سریع تر و راحت تر انجام گیرد لذا در نصب و راه اندازی به محل های ورودی و خروجی دقت شود.

با اینکه خود مبدل های حرارتی خود یک قطعه برای سیستم های سرمایش و گرمایشی محسوب می شوند، خودشان نیز از قطعاتی مهم ساخته شده اند، با یک نظم خاص و هماهنگ با هم کار می کنند؛ برخی از این اجزا در هر دو مشترک هستند و برخی از آن ها مختص مبدل حرارتی لوله ای است و برخی نیز در مبدل های صفحه ای استفاده می شوند. This  data was gen er at ed by GSA C​on tent Gen᠎er᠎ator DEMO!

فروش مبدل حرارتی در شیراز

همینطور لوله ها را نگه داشته و از خم شدن آن ها جلوگیری می کنند. دو لوله هم محور، دو اتصال سه راهی، کلاهک برگشت و خم برگشت قسمت های اصلی مبدل دو لوله ای هستند. This c onte​nt was done ᠎with t he ​help of GSA Conte nt Gen erator DE MO .

در مبدل های حرارتی چند گذره (Multipass) از یک صفحه تقسیم کننده جریان استفاده می شود تا کانال به دو یا چند قسمت تقسیم شود.

خرید مبدل های حرارتی

مبدل های لوله ای پره دار، یکی از مبدل حرارتی هستند که متشکل اند از لوله هایی که در قسمت بیرونی آن ها پره هایی نصب شده است.

لوله ها معمولا به قطر خارجی 1 اینچ و از جنس فولاد یا مس و گاهی نیز از گرافیت یا تفلون ساخته می شوند.

مبدل حرارتی صفحه ای جوشی دانفوس

در این مبدل ها بخارات گرم درون مجموعه ای از لوله ها که به صورت افقی کنار هم قرار گرفته اند توزیع می شود.

مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس

جنس، تعداد، قطر، طول و ضخامت لوله ها به طبیعت سیال ( خورنده یا بی اثر، تمیز یا کثیف و … ) مقدار جریان سیال، فشار و درجه حرارت سیال و بار حرارتی مبدل حرارتی بستگی دارد.

جنس، قطر، ضخامت و حجم پوسته به طبیعت سیال، مقدار جریان سیال، فشار و درجه حرارت سیال و مشخصات دسته لوله (Tube Bundle) از نظر قطر و طول آن بستگی دارد.

از دیگر نکات مدنظر در مبدل های صفحه ای تامین فشار ثابت آب ورودی به مبدل است که در صورت نوسان امکان تغییرات دمایی در خروجی آبگرم می باشد.

خرید مبدل حرارتی صفحه ای

با تعبيه شير اطمينان در هر دو مسير آب گرم شونده و گرم كننده، باید در برابر افزایش بيش از اندازه فشار سيستم محافظت کرد.

مبدل حرارتی دانفوس

مبدل حرارتی صفحه ای به دستگاهی گفته می شود که قادر است آب گرم مورد نیاز ساختمان را تامین کند.

• از این مبدل جهت خنک کردن انواع روغن های صنعتی حلال و غیر حلال استفاده می شود، ضمن این که مایع مبرد یا آب خنک از چیلر به عنوان سیال خنک کننده این مبدل های حرارتی صفحه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته: در زمان نصب مبدل صفحه ای حتما از شیر یکطرفه در مسیر آب ورودی به مبدل حرارتی استفاده کنید و همواره توجه داشته باشید که مسیر حرکت آب گرم کننده و گرم شونده باید خلاف یکدیگر باشد.

مسير آب گرم شونده و گرم كننده بايستی در خلاف جهت هم باشد. این آب در هنگام استفاده با آب سرد مخلوط شده و به دمای مناسب ۴۳ درجه سانتیگراد میرسد که قابلاستفاده است.

انواع پلیت بریز

جریان سیال به داخل لوله ها از طریق کانال صورت می کسرد. به این صورت که دو سیال با دمای مختلف را وارد محفظه می کنند و میان آن ها انتقال حرارت صورت می گیرد.

پلیت مبدل حرارتی صفحه ای

مبدل های حرارتی بر اساس کاربری ، شکل انتقال حرارت ، نوع ساخت و … وقتی که لولهها داغ شوند اتصال انبساطی به پوسته اجازه انبساط میدهد و وقتی که لولهها و پوسته سرد شوند اتصال انبساطی و لولهها منقبض میشوند و کشش وارده بر نقاط جوش خورده و لولهها و پوسته کاهش مییابد.

مبدل حرارتی پلیتی

لوله ممکن است به صورت راست ( دو سر باز ) یا به شکل U روی صفحه ای به نام Tube Sheet پرس یا جوش داده شوند.

مبدل حرارتی صفحه ای بریز

مبدل حرارتی صفحه ای آلفالاوال مدل آلفاچیل (Ac series) مختص کارکرد در سیستم های برودتی است که بصورت مستقیم گاز مبرد در مبدل حرارتی صفحه ای جریان دارد.

دسته بندی های مختلفی دارد. مبدل ها از نظر میزان سطح انتقال حرارت (سطح واسط) به دو نوع معمولی و فشرده تقسیم بندی می شوند.

این صفحات در داخل فریم توسط پیچ های مخصوصی متصل و آب بندی می شوند، ضمن اینکه مونتاژ و دمونتاژ صفحات، قابلیت کم و زیاد کردن صفحات، کامپکت بودن و راندمان بالای مبدل های حرارتی واشری دانفوس از دیگر مزایای این مبدل ها به شمار می رود.

قیمت مبدل حرارتی صنعتی

همچنین محاسبه صحیح قطر لوله های آب رفت و برگشت به انواع مبدل های حرارتی که سیال ناقل انرژی آن ها، آب می باشد، باعث رسیدن حجم کافی سیال ناقل انرژی جهت امکان انجام تبادل حرارت مورد نیاز در مبدل حرارتی می گردد.

قیمت مبدل حرارتی استیل

کندانسور های هوا خنک و دیگ بخار بازیاب حرارتی از انواع مبدل های لوله ای پره دار هستند. مبدل حرارتی هوا خنک (Air-Cooled Heat exchanger ) یا کولرهای هوایی، مبادله کننده های حرارتی هستند که در آن ها سیال فرآیندی با جریان هوا خنک می شود.

مبدل های حرارتی به منظور ارتقای جریان انرژی در مراحل حد واسط در فرآیندهای مهندسی و یا با هدف آزاد کردن گرما به محیط استفاده می شوند.

لازم به ذکر است که نوع و حالت سیال ها در کاربریهای مختلف، متفاوت است. این مدل از مبدلها در ترکیبهای سیال «مایع – گاز» و «گاز – گاز» عملکرد ویژهای دارند.

این مبدلها سطوح انتقال حرارت فشرده و سبکوزنی را فراهم میکنند. جداره خارجی لوله ها به پره مجهز شده است تا سطح انتقال حرارت بین سیال داخل لوله ها با هوای خنک افزایش یابد.

سیال ممکن است مایع یا گاز باشد. لوله ها ممکن است به آن جوش داده شده یا توسط فلانج به آن متصل باشد.

این پره ها ممکن است عمود بر محور لوله ها، مارپیچ نسبت به محور و یا در امتداد محور لوله قیمت مبدل حرارتی صنعتی ها باشند.

صفحه ای دایره ای شکل که سر لوله ها روی آن قرار می گیرد، جنس و ضخامت و قطر این صفحه به جنس لوله ها، تعداد لوله ها و نوع مبدل حرارتی بستگی دارد .

این مبدل و پلیت های آن در انواع و سری های مختلف طراحی و تولید شده و به بازارهای جهانی صادر می شوند.

در این مقاله درباره ی انواع مبدل حرارتی صحبت کردیم، و متوجه شدیم مبدل ها در هر نوع و با هر مکانیزیمی که باشند یک قطعه ی مهم برای سیستم های سرمایشی و گرمایشی در سطح کوچک خانه ها گرفته تا سطح های وسیع صنعتی، هستند.

یکی از مهمترین مزیت این نوع مبدل حرارتی، این است که الگویی که بیشترین راندمان را داشته و بالاترین ضریب انتقال حرارت (U Factor) را در طراحی مبدل های لوله ای به دنبال دارد.

مبدلهای حرارتی سیستمهایی هستندکه برای انتقال حرارت بین دو یا چند سیال استفاده می شوند. مبدل حرارتی استخر ایمکس از سری محصولات برند استرالیایی ایمکس می باشد.

در واقع این نوع دستگاه بیشتر به عنوان مبدل حرارتی استخر مورد استفاده قرار میگیرد. وي بيان کرد: مجموع قرارداد ماشين سازي اراک با شرکت بهره بردار ساخت 22 دستگاه مبدل حرارتي با اعتباري بالغ بر سه ميليون يورو است که علاوه بر اين 2 دستگاه ، 16 دستگاه ديگر نيز سال گذشته به شرکت بهره بردار تحويل شده است.

در صورت نصب مبدل به پشت و بر روي سطح افقي، احتمال جمع شدن رسوب افزايش مي يابد. در همین حال، سیال سرد از طریق ورودی واسط سرد، وارد مبدل حرارتی میشود،اما این بار، واشرها به گونه ای قرار داده شده اند که اجازه میدهند سیال سرد وارد فضایی شود که هیچ سیال گرمی در آنجا وجود ندارد.

در مبدل حرارتی شل اند تیوب، به دلیل وجود تعداد زیادی لوله، تبادل حرارتی زیادی صورت میگیرد که این مبدل را به پرکاربردترین نوع مبدل در صنعت بدل کرده است.

مبدل های حرارتی Heat exchanger تقریبا پرکاربردترین عضو در فرآیندهای شیمیایی اند. تیغه ها در داخل پوسته قرار گرفته و لوله ها از میان سوراخ های آن ها که به تعداد لوله ها می باشند عبور می کنند.

که به توضیح هر یک می پردازیم. مبدل حرارتي صفحه اي از نوع زردجوش (brazed) را هم به شكل عمودي و هم به صورت افقي مي توان نصب كرد.

برحسب ویسکوزیته سیال به راحتی میتوان صفحه مخصوص به آن را انتخاب نمود. واشرهای لاستیکی بین صفحات حرارتی در مبدل حرارتی صفحه ای، قرار گرفته و وظیفه آببندی کانال ها و هدایت سیال به درون کانال های مبدل را برعهده دارند.

گسکت های حرارتی صفحه ای در مبدل های حرارتی واشردار، در امتداد شیارهای لبه های صفحات یا پلیت ها قرار می گیرند.

معمولا به شکل نیمکره ساخته شده و به وسیله پیچ و مهره به پوسته وصل می شود و در مواقع لزوم برای بازرسی لوله ها برداشته می شود.

و اغلب برای لنگر تیرهای فولادی با پیچ و مهره ها به یک پایه بتنی متصل می شود که به آن در اصطلاح صفحه ستون گفته میشود جهت مطالعه بیشتر به صفحه ستون چیست مراجعه نمایید.

همانطور که مشاهده می کنید لوله ها به صورت U خمکاری شده اند و فقط در یک سمت آن از تیوب شیت استفاده شده است.

نام دیگر این قطعه پوسته و لوله، شل اند تیوب (Shell And Tube) است. مبدل های حرارتی انواع مختلفی دارند از جمله Shell and Tube (پوسته و لوله) یا مبدل های صفحه ای و اقسام دیگر.

در اینجا به انواع مبدل های حرارتی در تاسیسات حرارت مرکزی و تهویه مطبوع اشاره می شود. در کفهای انواع مختلف محیط کشت جامد مانند آگار را میریزند.

کاربردهای متنوع مبدل های حرارتی باعث تولید این محصول در طرح ها و قابلیت های مختلف شده است. برای افزایش زمان تبادل حرارتی بین لوله ها و سیال درون پوسته از تعداد معین و مناسبی تیغه استفاده می شود.

مبدل حرارتی صفحه ای نیمه جوشی توانایی هندل کردن اکثر مبرد ها را در سمت جوشی دارا بوده و به ویژه برای کاربرد های آمونیاک پیشنهاد می شود.

اصلی ترین عضو مبدل حرارتی صفحه ای، صفحات حرارتی فرم گرفته می باشند که تعداد، جنس و نوع آن ها با توجه به نیاز فرآیند مورد نظر مشخص می گردد.

در ادامه این اجزا را معرفی می کنیم. نحوه ی نصب مبدل حرارتی تخصص ویژه ای می خواهد و کار هر کسی نیست؛ از این رو بهتر است این کار را به عهده ی شخص کار بلدی بسپارید تا هم بازدهی و کارایی مبدل ها بالا رود در ادامه چند نکته از نکات مهم که برای نصب و راه اندازی و همچنین نگه داری مبدل ها ضروری است، بازگو می کنند.

مبدل حرارتی از لحاظ نحوه عملکرد در یکی از گروه های دو منظوره و یا تک منظوره قرار می گیرد.

اگر این فن بالای لولهها قرار گیرد به آن مکشی و اگر پایین لولهها قرار گیرد به آن دمشی می گویند.

تیغهها در داخل پوسته قرار گرفته و لولهها از میان سوراخهای آنها که به تعداد لولهها است، عبور میکنند. دو نوع متداول پمپ حرارتی، پمپ حرارتی با منبع هوایی و با منبع زمینی هستند که به ترتیب، با هوا و زمین تبادل گرما میکنند.

جنس این لولهها عموماً از مس، و در برخی از موارد، با توجه به نوع کاربریشان، از جنس نیکل، برنج، آلومینیوم و یا استیل است.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.