انواع کویل اواپراتور پلیت

انواع کویل اواپراتور چیست
اواپراتور پلیت , اواپراتور پلیتی

معمولا جنس این تیوب ها از استنلس استیل ، کربن استیل و یا مس می باشد . معمولا جنس این تیوب ها استنلس استیل ، کربن استیل و یا مس می باشد .

در سالهای اخیر، استفاده از تکنولوژی درایو سرعت متغیر (Variable Speed Drive) یا VSD راندمان چیلرهای تراکمی را افزایش داده است.

کمپرسورها میتوانند دارای یک موتور یکپارچه با کمپرسور (integrated motor) و یا درایو باز (open drive) باشند که اتصال موتور به کمپرسور توسط نوعی اتصال مکانیکی فراهم میشود.

بافل ها : بافل قطعه ایست که بصورت عمود روی لوله ها نصب می شود و به آب حرکت سینوسی می دهد تا مسیر برای آن طولانی تر شود و انتقال حرارت بهتر انجام شود.

برای مشاهده طرز کار اواپراتور پلیت روی عکس بالا کلیک کنید. کمپرسور سی می هرمتیک : به کمپرسور چیلر که بصورت پیچ و مهره قطعات روی هم مونتاژ شده است را که امکان دسترسی و مونتاژ راحت را دارا است کمپرسور چیلر هرمتیک گویند.

به گونه ای است که داخل یک پوسته قرار می گیرد و سیال مایع از درون لوله ها یا هر سیال دیگری از داخل پوسته حرکت کرده و بعد از گرفتن حرارت کم کم از حالت مایع به حالت گاز تغییر داده می شود.

زمانی که گاز مایع از کندانسور وارد اواپراتور می شود، در ابتدای مسیر خود به شیر انبساط می رسد. به این صورت که به راحتی می توان در ابعاد کوچک تر، حرارت بیشتری را منتقل کرد.

تبادل انتقال حرارت در اواپراتور فین دار توسط فن صورت می گیرد که به این حالت تبادل حرارت اجباری می گویند.

در نتیجه با تغییر فاز به مایع تبدیل می شود. مبرد پس از کندانس شدن (مایع شدن)، توسط شیر انبساط به درون اواپراتور که مجموعه ای از لوله های به شکل کویل بوده اسپری می شود و در آنجا به خاطر تغییر قطر لوله، فشار به حد زیادی افت می کند و به دلیل قوانین ترمودینامیک درجه جوش مبرد کم می شود و مبرد شروع به جوشیدن می کند.

در هنگام ساخت اواپراتور چیلر ، بعد از اینکه ستاره های آلومینیومی را در داخل لوله های مسی قرار دادیم آنها را از یک غلطک عبور می دهیم تا ستاره ها محکم به جداره داخلی بچسبند تا در موقع عبور ماده مبرد از داخل لوله مسی از جای خود حرکت نکنند.

با وجود اینکه این محصول از مزایای بسیار خوبی بهره مند است. با توجه به اینکه در ایران هزینه مصرف گاز در زمستان برای گرمایش نسبت به برق کمتر است.

نوع صفحه مبدل های حرارتی صفحه ای تقریباً به همان روشی که مبدل حرارتی پوسته و لوله است ، با استفاده از یک سری صفحات انباشته شده به جای لوله ، کار می کنند.

تحمل فشار در اواپراتور صفحه ای نسبت به پوسته و لوله کمتر است. فن ها می توانند به صورت بالازن و جلو زن باشد.

این مدل فنها اختلاف فشار در پشت و جلو فن را قبول نمی کنند. کاربرد این مدل از مبدل های حرارتی در یخچالهای خانگی و فروشگاهی میباشد.

برای خرید خرید چیلر هوا خنک Scroll مدل krono-۷۰۰۲.۴-EKWXA ظرفیت ۵۲ تن با اواپراتورها آشنا شوید البته برای فهمیدن اطلاعات اواپراتور خرید چیلر هوا خنک Scroll مدل krono-۷۰۰۲.۴-EKWXA ظرفیت ۵۲ تن به کاتالوگ آن مراجعه کنید.

نصب می شود.اگر نیاز بیشتر از ظرفیت یک مینی چیلر باشد می توان از چند مینی چیلر به صورت ترکیبی با یکدیگر استفاده نمود.

با این کار سطح انتقال حرارت در بخشی که مبرد جریان دارد افزایش می یابد و عملکرد سیستم بالا می رود.

کار چیلر برای خنک کردن آب ، قبل از ارسال آن به هواساز و یا فن کویل ، در اواپراتور کامل می شود.

مبرد بعد از تبخیر کامل از سمت اواپراتور به سمت کمپرسور انتقال پیدا می کند. ما در صورتی که برای ایجاد جریان مغشوش و همچنین بهبود بخشیدن به انتقال حرارت نیاز به ساخت اواپراتور چیلر داشته باشیم، ستاره های پنج پر آلمینیومی را درون لوله های مسی به کار می گیریم.  Th is ​post was  do ne wi᠎th t he ​help  of GSA Content G​en᠎erator D em᠎ov ersi on!

هرگاه حرکت آب سیال درون اواپراتور متوقف شود و دما به زیر صفر برسد و یا دمای مبرد از حد معین پایینتر بیاید (این مشکل زمانی رخ می دهد که ترموستات فرمان قطع کمپرسور را ندهد و کمپرسور یکسره کار کنند) سیال ما میباشد درون اواپراتور یخ زده و در نتیجه حجم آن افزایش پیدا کرده و منجر به سوراخ شدن اوپراتور میشود.

اما معمولا دما ورودی و خروجی آب در اواپراتور 12 به 7 درجه سلسیوس در نظر گرفته می شود. افت فشار : بمنظور کاهش تفاوت دبی در ورودی و خروجی کویل اواپراتور باید فضای کافی برای چرخش سیالات درنظر گرفته شود.

فضای گردش سیالات باید کافی باشد تا افت فشار زیادی در ورودی و خروجی سیال نداشته باشیم. سیال داغ و سیال سرد به روش یک در میان در فضای بین این صفحات به جریان در می آید.

چون دمای هوا به زیر صفر درجه می آید و اواپراتور نیز در هوای آزاد قرار دارد امکان یخ زدن آب درون اواپراتور در هوای آزاد وجود دارد.

اواپراتورهای پوسته و لوله ای ساختاری مستحکم در برابر فشارها و درجه حرارت های بالا داشته و قیمت آنها نسبت به انواع دیگر کمتر است و پر کاربردترین نوع برای استفاده در چیلر محسوب می شوند.

به همین علت مقاومت آن ها در برابر باران ، برف، گرما و یخ زدگی کمتر است و احتمال آسیب دیدن آن ها بالا می باشد.

یکی از این مشکلات آسیب پذیر بودن این محصول در برابر باد و شرایط آب و هوایی مختلف می باشد.

سطح تبادل کننده حرارت در اواپراتور چیلر از نوع صفحه ای نسبت به نوع پوسته و لوله بیشتر است و در ابعاد کوچکتر می توان حرارت زیادی را منتقل کرد ولی قیمت این اواپراتورها نسبت به پوسته و لوله بیشتر بوده و به اندازه آن قابلیت تحمل فشارهای بالا را ندارد.

مهمترین و گرانترین قسمت PHE صفحات حرارتی آن است اواپراتور صفحه ای که بسته به کاربرد از فلز، آلیاژ فلز یا حتی مواد گرافیت خاص ساخته شده است.

گاز مبرد در هنگام تبخیر نیاز به گرمای زیادی دارد که آنرا از آب جذب می کند. اواپراتور (Evaporator) یک مبدل حرارتی است که از طریق جذب گرمای یک سیال و انتقال آن به سیال دوم ، باعث بالا رفتن دما یا گرمای نهان آن شده و در نهایت آنرا تبخیر می کند و بدینوسیله باعث خنک شدن سیال اول می شود.

در نهایت به وسیله دیواره ی صفحات، حرارت منتقل می شود. این وسیله همان اواپراتور است. اواپراتور هوایی که به آن اواپراتور خشک یا فن دار نیز می گویند.

RMD بلافاصله قبل از اواپراتور قرار میگیرد، به طوری که گاز سرد درون اواپراتور میتواند حرارت را از آب درون اواپراتور جذب کند.

به عنوان مثال یک فن هوای اتاق می تواند همانند یک اواپراتور پلیت عمل کنید. به علاوه این که گاز برگشتی به کمپرسور ، دمای بالایی خواهد داشت و باعث آسیب به کمپرسور چیلر می شود.

لیتیوم بروماید قوی در واقع بخار مبرد را به محلول جذب میکند که این باعث ایجاد خلاء شدیدی در اواپراتور میشود.

شرکت صدرصانع با سوابق تامین و تحویل خط تولید مبدل های فین پلیتی برای اکثر کارخانجات سازنده تجهیزات هواساز ، تهویه مطبوع و سرمایش ، جهت ساخت داخل و تحویل خط تولید مبدل های فین پلیتی آمادگی دارد شرکت صدرصانع با سابقه 25 سال در زمینه طراحی و ساخت ماشینهای تکمیلی خط لوله سازی ، اقدام به طرح و ساخت ماشینهای خط تولید کویل سازی فین پلیتی ( Fin Plate Heat Exchangers ) سایزهای 8/3 ، 8/5 و 2/1 و سایر اندازه ها طبق سفارش مشتری با آخرین تکنولوژی روز می نماید این ماشین آلات برای تولید اواپراتورها و کندانسورها جهت سیستم های سرمایشی و تهویه مطبوع به کار میرود و لذا برای تولید کویل های کندانسور و اواپراتور به این ماشین آلات و تجهیزات نیاز است ، کویل های کندانسور قسمت اساسی سیستم های حرارتی و سرمایشی هستند کویل های کندانسور در بیرون ساختمان قرارداده می شود درحالیکه اواپراتورها معمولا در داخل ساختمان قرار می گیرد ، هدف اصلی کویل های کندانسور کاهش حرارت از مبرد است ، پره های آلومینیومی (فین ها) کویل های کندانسور و اواپراتور توسط ماشین آلات تمام اتوماتیک ویا دستی ( روش های اقتصادی برای کارگاه های کوچک ) تولید شده و پس از لوله گذاری عملیات expand (لوله های مسی توسط عبور سمبه های مخصوص اکسپند، توسط ماشین آلات مخصوص به نام اکسپندر ( پرتابل ، افقی و یا عمودی ) ، منبسط شده و باعث می گردد که لوله ها کاملا به سطح فین چسبیده و هرگونه فاصله ای از بین رود و در نتیجه انتقال حرارت به میزان چشمگیری افزایش یابد )صورت می پذیرد.

از جمله می توان به استفاده از آن در انواع دستگاههای تهویه مطبوع نظیر فن کویل ، هواساز ، ایرواشر و دستگاههای صنعتی موجود در کارخانجات اشاره نمود.

اواپراتور پوسته و لوله که به آن اواپراتور آبی (مرطوب) نیز می گویند. اواپراتور در صنعت تهویه مطبوع برای سرمایش آب یا هوا بکار می رود .اواپراتورهایی که برای سرمایش هوا بکار می روند معمولا از نوع مبدل های پلیت فین یا اصطلاحا کویل رادیاتوری می باشند.

ولی برای سرمایش آب فن کوئل های یک ساختمان ، از اواپراتور پوسته و لوله یا صفحه ای استفاده می شود .

دلایلی که در این جا به آن اشاره شد از مهم ترین خصوصیاتی است که باعث گردیده است که از اواپراتورهای صفحه ای در یخچال و فریزر و همچنین ساید بای ساید ها استفاده شود.

قیمت این اواپراتورها نسبت به پوسته و لوله بیشتر می باشد و همچنین به اندازه آن توانایی و قابلیت تحمل فشارهای بالا را ندارد.

مینی چیلر از قابلیت پاک سازی هوا از مواد سمی و شیمیایی موجود در آن بهره مند نیست. از اواپراتورها برای تبخیر انواع سیالات ، تغلیظ مواد شیمیایی و بویژه صنایع تهویه مطبوع استفاده فراوانی می شود.

مبرد در حال تبخیر از طریق جداره های خارجی لوله های مسی ، حرارت را از آب گرفته و آب را سرد می کند.

اواپراتور دستگاهی است سیال های مختلف را تبخیر می کند. در این مبدلها جریانات دو سیال با ورود به اواپراتور حرارت خود را از طریق صفحات به یکدیگر منتقل میکنند و از سمت دیگر خارج می شوند.

به دلیل این که سطح انتقال گرما در صفحات بالاست ، این مبدل حرارتی راندمان بسیار خوبی دارد. 3. قیمت اواپراتور پلیت U شکل در ارزان ترین سطح نسبت به سایر مبدل ها قرار دارد و خرید آن کاملا مقرون به صرفه خواهد بود.

یک اواپراتور معمولا دارای اجزای دیگری است که در ادامه به آن ها اشاره می شود. از کاربرد های این اواپراتور میتوان به صنعت سرماسازی، صنایع غذایی و شیمیایی اشاره نمود.

از جمله وظایف آن سرد و گرم کردن آب و انتقال آن به لوله های فن کویل است، که در داخل ساختمان تعبیه شده است.

علت، نوع طراحی ساختاری آن است، که در جهت استفاده در ساختمان های مسکونی ، شرکت های تجاری و اداری کوچک می باشد.

فشار دیس شارژ از ۱۸۰تا ۳۵۰ پی اس آی می توان تنظیم نمود. دما آب در مبدل نیز بر حسب مصارف مختلف تنظیم می شود .

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع اواپراتورها و مبدل های حرارتی، شناخت ویژگی های محصولات ما و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مبدل رطوبت گیر : در دستگاههای رطوبتگیر تبریدی مبدل انبساط مستقیم را کار میبریم. همچنین در حالت دیگر که چیلر در فصل زمستان نیز کار می کنند و مجموعه چیلر و پراتور در فضای آزاد قرار دارند باید دقت داشت که امام را طور از عایق استاندارد استفاده شده باشد.

اواپراتور پوسته و لوله از یک مخزن استوانه ای (پوسته) که در آن لوله های مسی قرار دارند تشکیل شده است.

ساختار آن متشکل از تعدادی لوله در یک محفظه استوانه ای است. در این اواپراتور ، مبرد از داخل لوله عبور می کند و آب در محفظه جریان دارد.

اواپراتور آخرین قطعهای است که در ساخت دستگاه مینی چیلر اهمیت زیادی دارد. که احتمال خرابی بخشی از تجهیزات و قطعات آن وجود دارد.

ساختار این وسایل و تجهیزات از فناوری ساده تری برخوردار هستند. از وسایل و تجهیزات کمتری در آن استفاده شده است.

فشار بعد از عبور آن از اسپنشن ولو ، برداشته می شود. مینی چیلر می تواند محیط محدودی را تحت پوشش خود قرار دهد.

هنگامی که این محصول در محیط باز نصب می گردد، امنیت و ایمنی آن کاهش می یابد. به عنوان یک محصول جانبی، تبرید انرژی حرارتی تلف شدهای تولید میکند که باید از محیط خارج شود و یا برای ایجاد راندمان بیشتر آن را برای اهداف گرمایشی بازیافت کرد.

مهمترین مزیت چیلرهای تراکمی هوا خنک نسبت به چیلرهای تراکمی آب خنک نداشتن هزینه های تعمیرات کندانسور آبی و همچنین نبود هزینه ای سرویس برج خنک کننده از قبیل فن، کاهنده دور، یاتاقان و پکینگ ها می باد که هر دو سال یک بار احتیاج به سرویس و هر ۵ سال یکبار احتیاج به تعویض آن ها می باشد.

در چیلر ها بخصوص چیلر های آب خنک سه سیکل سیرکولاسیون سیال و در چیلر های خنک دو سیکل سیر کولاسیون سیال وجود دارد .

در این نوع محصول، سیستم عملکردی آن ، به آب در جهت متعادل سازی دما نیازی ندارد. در ادامه به چند مورد آن اشاره می کنیم.

استانداردهای کاربردی که در کشور ما بعنوان مرجع در نظر گرفته می شوند بسیار محدود هستند. پوسته : لوله بزرگ اصلی است که تیوب باندل در آن قرار گرفته و آب در آن جریان می یابد.

البته حرارت ورودی مورد نیاز آن بزرگ و COP آن اغلب در حدود 0.5 برای چیلر تک اثره (single-effect) و 1.0 برای چیلر دو اثره (double-effect) میباشد.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.